Uzmanından çocuklarda soğuk algınlığı uyarısı

Diyarbakır'ın Ergani İlçe Devlet Hastanesi'nde Başhekim Yardımcısı olarak göreve başladığından bu yana halka sağlık hizmeti kalitesinin arttırılması için özverili olarak çalışan Uzm. Dr. İbrahim H. Yaman soğuk algınlığı konusunda önemli bilgiler verdi Soğuk algınlığı; boğazda ağrı ve burun akıntısı ile başlayan belki de en sık bilinen virüslerin sebep olduğu bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirten, özellikle çocuklar konusunda uyarıda bulunan Uzm.Dr. İbrahim H. Yaman "Küçük çocukların çoğu yılda ortalama 6-8 kez soğuk algınlığı geçirir, erişkinler de yılda 2-3 kere soğuk algınlığı geçirir.

00:00:05 | 2018-11-04

İlk 3 yaşta ev dışı gündüz bakım evlerinde ki çocuklarda evde bakılan çocuklara göre daha fazla görülür" dedi. Diyarbakır'ın Ergani İlçesi Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm.Dr. İbrahim Halil Yaman, yaklaşan kış öncesi soğuk algınlığı konusunda uyarılarda bulundu. Soğuk algınlığının doğrudan temas yoluyla bulaştığını belirten Uzm.Dr. Yaman, "Burun akıntısı ve burun tıkanıklığının ön planda olduğu viral bir hastalıktır. Biraz sinüzit de eşlik edebilir. Etken genelde rinovirustur.

 

Soğuk algınlığı (rinovirus enfeksiyonu) her mevsimde görülebilmekle beraber en fazla sonbahar başı(eylül-ekim) ile ilkbahar sonuna(nisan-mayıs) kadar olan aylardadır. Küçük çocukların çoğu yılda ortalama 6-8 kez soğuk algınlığı geçirir, erişkinler de yılda 2-3 kere soğuk algınlığı geçirir. İlk 3 yaşta ev dışı gündüz bakım evlerinde ki çocuklarda evde bakılan çocuklara göre daha fazla görülür. Hastalık doğrudan temas yoluyla yayılır. Rinovirus ellerde, telefonda, kapı tokmağında ışık aç-kapa düğmelerinde ve stetoskoplarda saatlerce kalabilmektedir.Bulaş, bu enfekte sekresyonların parmaklarla burun veya göz mukozasına taşınması ile oluşur. Rinovirus damlacıklarda bulunup konuşmakla, öksürmekle ve hapşırmakla iletilebilir. Otite(orta kulak enfeksiyonu) de zemin hazırlayabilir" dedi. Hastalığın klinik bulguları konusunda da bilgiler aktaran, Uzm.Dr. İbrahim Halil Yaman, "Belirtiler viral enfeksiyondan 1-3 gün sonra başlar.İlk boğaz ağrısıyla başlayıp bunu burun akıntısı ve burun tıkanıklığı izler. Hapşırma olabilir, % 30’unda seste kabalaşma-öksürük olur.Ateş daha az oranda görülebilir. Soğuk algınlığı genellikle 1 hafta sürer" diye konuştu.

 

 Hastalığın öncelikli olarak tedavisinde antibiyotiklerden kaçınılması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Yaman, "Önemli olan destek tedavisidir. Özel bir antiviral ilaç tedavisi yoktur. Soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiklerin etkisi yoktur. Ateş genelde olmadığından ateş düşürücü ilaca gerek yoktur. Burun akıntısı, tıkanıklığı ve öksürük için doktorun gerekli gördüğü rahatlatıcı ilaçlar kullanılabilir. Bal’ın öksürüğe faydası olabilir.C vitamini ile ılık ve nemli havanın etkisi yoktur. Çinko ve ekinezya bitkisi’nin tedavisinde yeterince etkinliği kanıtlanamamıştır. Otit(orta kulak enfeksiyonu), sinüsit ve astımın ortaya çıkmasına neden olabilir. İyi el yıkama soğuk algınlığı enfeksiyonundan korunmada önemli bir yer tutmaktadır. Aşısı yoktur" dedi.
ETİKET :  

Tümü