33 YIL GEÇTİ, FAKAT ACISI HALA YÜREĞİMİZDE

20:55:27 | 2021-03-16

D.BAKIR- Diyarbakırlı İş Adamı ve siyasetçi, Sur Özergin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ergin, Halepçe katliamının 33. Yıldönümü dolayısıyla, bir mesaj yayınladı.

Sur Özergin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ergin, mesajında şunları söyledi:

‘Bundan tam 33yıl önce Irak’ın Halepçe kasabasındaki binlerce Iraklı Kürt, Saddam Hüseyin güçlerinin düzenlediği kimyasal saldırıda hayatını kaybetti. Katliamdan geriye kalan ve yüreklerimizi burkan görüntüler ise hâlen hafızalarda. Sivilleri hedef alan en tehlikeli zehirli gaz saldırısı olarak görülen Halepçe katliamının üzerinden tam 33yıl geçti.

Yaklaşık sekiz yıl süren İran-Irak Savaşı'nın son aylarında, 16 Mart 1988 tarihinde çoğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce Iraklı Kürt, Halepçe'ye düzenlenen kimyasal saldırıda yaşamını yitirdi.

15 Mart 1988'de ele geçirdiği Halepçe kasabasında 40 bini aşkın insan yaşıyordu. Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak ordusu, kasabayı hem savaş uçaklarıyla hem de topçu birlikleriyle vurdu. Bunun üzerine Halepçe'deki eli silah tutan erkeklerin çoğu, çevredeki dağlara çekildi. Geride çocuk, kadın ve yaşlılar kaldı. Irak savaş uçakları ertesi gün ise İran sınırına yaklaşık 11 kilometre uzaklıktaki Halepçe'ye beş saat boyunca zehirli gaz bombaları yağdırdı. Sonuç korkunçtu: Yaklaşık 5 bin can kaybı.

Olay yerine ilk varan Sınır Tanımayan Doktorlar ekibi, hardal gazı kullanıldığını teyit etti. Belçikalı ve Hollandalı doktorlardan oluşan bu ekip, kullanılan zehirler arasında muhtemelen siyanür de olduğunu bildirdi.

Irak'ta 2003 yılında devrilen Saddam Hüseyin, özellikle Kürtlere karşı yürüttüğü Enfal Hareketi kapsamında 180 bin kişinin ölümünden sorumlu tutularak yargılandı.

Ancak başka bir hükümden aldığı idam cezasıyla 2006 yılında asıldı. Ölümünün ardından ise Kürtlere karşı "soykırım" uygulamaktan yargılandığı davada suçlu bulundu.

Saddam Hüseyin'in “Kimyasal Ali” lakaplı kuzeni Ali Hasan el Mecid ise 2010 yılında, aralarında Halepçe katliamının da bulunduğu zehirli gaz saldırılarının talimatını vermekten idam edildi.

Cenab-ı Allah’tan; bu elim ve zalimane saldırı sonrası hayatını kaybedenlere rahmet ve mağfiret niyaz ediyor, insanlık aleminin böylesi acılara tanık olmamasını temenni ediyoruz’.

 
ETİKET :  

Tümü